Växjös succétränare klar för Assi IF Dam Elit

Pierre Persson

Efter ett intensivt arbete med att lösa tränarfrågan för vårt fina damlag, står det nu klart att Växjö DFFFs succétränare Pierre Persson skall träna och ansvara för damlaget kommande säsong. ”Vi har funnit rätt tränare” utbrister Jocke Abrahamsson i ren glädje när vi fick beskedet söndagen den 2/12.

Efter en inledande kontakt för ca 2 veckor sedan så har diskussioner pågått kring tränarskapet och arbetsinnehållet i uppdraget. Ganska tidigt uppstod ömsesidigt förtroende parterna emellan och samtalen blev alltmer konkreta och trots anbud från både allsvenska klubbar och klubbar från utlandet valde Pierre att träna vårt lag – FANTASTISKT!

Beslutet i klubben är historiskt då det för 1; a gången i klubbens historia anställs en tränare på heltid. Uppdraget innebär dessutom att Pierre skall arbeta brett inom damfotbollen i Kalix - men det återkommer vi till längre fram.

Klart är att Pierre flyttar till Kalix i början av år 2018 och hans intentioner med uppdraget får han själv återkomma till på hemsidan – men en sak är säker – Pierre är imponerad av Assi Ifs prestationer och ser möjligheter till fortsatt utveckling av laget.

Pierre har följande meriter i sin tränarkarriär:

  • Klubb Manager för allsvenska Kristianstads DFF 2010/2011
  • Huvudtränare och Sportchef för Asarums IF 2012 – 2014. En klubb som nu finns i Elitettan. Pierre utvecklade laget avsevärt under sin tid i klubben
  • General Manager för Växjö DFF 2015, 2016 och 2017. Pierre tog laget från Div. 1 till allsvenskan på 3 år- ett fantastiskt resultat
  • Hans arbete präglas ”utveckling av talangfulla spelare” – då ett flertal spelare spelat i Div. 2 och lägre i hans lag – och som Pierre med stor framgång utvecklat till Elitspelare
  • Hans arbete i de klubbar han verkat i har också inneburit kamerala uppgifter vilket kommer väl till pass hos oss också

I och med Pierre;s engagemang i klubben tillför vi laget ny positiv energi och vi är helt säkra på att detta är rätt i det läge vi befinner oss idag.

Välkommen Pierre – vi skall göra det vi kan för att Du som ”bleking” skall trivas i Norrbotten och hos oss

 

Assi IF

Styrelsen